Kolombiya, İsrail’in Bogota Büyükelçisinin ülkeden gitmesini istedi

Kolombiya Dışişleri Bakanı Alvaro Leyva, İsrail’in Bogota Büyükelçisi Gali Dagan’ın Cumhurbaşkanı Gustavo Petro’ya “saygısızlık” yaptığını belirterek, ülkeyi terk etmesi çağrısında bulundu.

Sosyal medya hesabı X üzerinden paylaşımda bulunan Leyva, İsrail büyükelçisinin cumhurbaşkanına “kabalık” yaptığını belirtti ve özür dileyerek ülkeden gitmesini istedi.

Leyva, “İsrail’in Kolombiya’daki büyükelçisinin Cumhurbaşkanı Gustavo Petro’ya yönelik ahmakça kibrini evrensel diplomasi, tarihi bir kilometre taşı olarak kaydedecektir. Utanç verici bir şey, en azıdan özür dileyin ve gidin.” ifadesini kullandı.

Petro’nun İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin tutumuna destek veren Leyva, “Kolombiya Cumhurbaşkanına saygı duyun. O ülkesi ve dünya için ‘Tam Barış Doktrini’nin yazarıdır ve tarihsel bir vizyona dayanarak İsrail ve Filistin için kesin çözüm talep ediyor. Entelektüellik, küstahlık ya da pislikle örtülmez. Onlar yanıldılar.” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail’in Bogota Büyükelçisi Dagan, İsrail-Filistin çatışmasından bu yana Petro’nun paylaşımlarına kendi sosyal medya hesabından alıntı yaparak karşılık veriyor.

Petro’nun Filistin sorununa bakış açısı nedeniyle taraflar arasında özellikle sosyal medyada gerginlikler yaşanıyor.

İsrail’den Petro’ya tepki

İsrail, Kolombiya Cumhurbaşkanı Petro’nun, Gazze’ye yönelik saldırılarla ilgili yaptığı açıklama nedeniyle, Kolombiya’nın Tel Aviv Büyükelçisi Margarita Menjarez’i Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen’in ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Cohen’in talimatıyla Dışişleri Bakanlığı Latin Amerika İşlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Büyükelçi Yonatan Peled’in Dışişleri Bakanlığına çağırdığı Menjarez’e, Petro’nun, “İsrail karşıtı ve antisemitik” açıklamalarından duyulan hoşnutsuzluğu iletmişti.

Peled, görüşmede, “Petro’nun İsrail’de şok etkisi yapan” açıklamalarının, antisemitizmi körüklediğini, İsrail devletinin temsilcilerine zarar verdiğini ve Kolombiya’daki Yahudi topluluğunun hayatını tehdit ettiğini dile getirmişti.

İsrail, Petro’nun açıklamalarına tepki olarak Kolombiya’ya askeri ihracatı durdurmuştu.

Bu açıklamalar üzerine Petro İsrail’e tepki göstererek, “İsrail ile dış ilişkileri askıya alma” kararı almıştı.

Petro’dan Filistin’e destek

Petro, 9 Ekim’de X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail’in Hamas’ın saldırısına cevap verme şeklini eleştirmişti.

İsrail saldırıları sonucu hayatını kaybeden Filistinli çocukların fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaşan Petro, “Filistinli çocukların huzur içinde uyumasının tek yolu, İsrailli çocukların huzur içinde uyumasıdır. İsrailli çocukların huzur içinde uyumasının tek yolu, Filistinli çocukların huzur içinde uyumasıdır.” ifadesini kullanmıştı.

İsrail’de Meclis açılışı sırasında roket sirenleri çaldı, milletvekilleri sığınaklara indi

İsrail’de Tel Aviv ve Kudüs’de saldırı sirenleri çalarken, meclisin açılış oturumu yarıda kaldı. Milletvekilleri sığınaklara yönlendirildi. 

Haber ajansları Kudüs ve Tel Aviv’de roket saldırısı sirenlerinin çaldığını duyurdu.

İsrail Meclisi’nin yeni dönem açılış toplantısı sırasında sirenlerin çalmasının ardından milletvekilleri sığınaklara gitti.

İsrail televizyonları milletvekillerinin sığınağa gittiği görüntüleri yayınlarken, açılış oturumunun ertelendiği kaydedildi. 

Roket saldırılarına karşı Demir Kubbe savunma sistemi bulunan ülkede roketlerin bir yere isabet edip etmediği hakkında açıklama yapılmadı. 

Filistin sorunu için cumartesi günü uluslararası zirve 

Mısır’ın teklif ettiği Filistin sorunun ele alınacağı bölgesel ve uluslararası zirvenin cumartesi günü yapılacağı açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Mısır ziyareti sırasında Kahire’nin gündeme getirdiği Filistin zirvesinin tarihi belli oldu. 

Körfez haber ajansları Katar ve Kuveyt yönetimlerinin cumartesi günü yapılacak zirve için davet aldığını duyurdu. 

Hamas ile İsrail arasında 7 Ekim’de başlayan savaş iki taraftan binlerce can alırken, soruna çözüm bulmak amacıyla uluslararası çabalar artıyor.  

Erdoğan, Sunak ile İsrail-Hamas savaşını görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak İsrail ile Hamas arasında süren savaşa dair bir telefon görüşmesi yaptı. 

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile telefonda konuşan Erdoğan’ın İngiltere Başbakanı Sunak ile de görüştüğü duyuruldu.

Görüşmeye dair yapılan açıklamada İsrail-Filistin çatışmalarının geldiği nokta, barışın bölgede tesisi için izlenmesi gereken politikalar ve ağır insani krizin çözümüne yönelik acil tedbirlerin ele alındığı belirtildi.

Erdoğan’ın görüşmede, Türkiye’nin, Gazze’deki insan hakları ihlallerine karşı, başta Batılı ülkeler olmak üzere, uluslararası toplumun etkin çıkışlar yapması gerektiğini, krizi derinleştiren kışkırtıcı adımlar yerine yıllar boyunca Filistin’e verilip tutulmayan sözlerin hatırlanması ve gereğinin yerine getirilmesinin önemli olduğunu söylediği kaydedildi.

Diplomatik temasları artıran Rusya’dan acil ateşkes çağrısı

Hamas ile İsrail savaşı onuncu gününde devam ederken Rusya, acil ateşkes yapılması için çağrı yaptı. Rusya Lideri Vladimir Putin’in de bölge ülke liderleriyle telefonda görüşeceği açıklandı. 

Kremlin’in diplomatik danışmanı Yuri Ushakov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İran lideri İbrahim Reisi ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la telefonda görüştüğünü söyledi. 

Bölgede acil ateşkes ilan edilmesi için çağrılarını yenileyen Ushakov, Putin’in gün içinde de Mısır Devlet Başkanı El Sissi, Filistin Lideri Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonda görüşeceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Reisi ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Gazze’deki durumla ilgili telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda iki liderin İsrail-Filistin arasındaki çatışmalı süreç, bölgede artan gerilim ve çözüm için atılması gereken adımları ele alındığı duyuruldu.

Erdoğan görüşmede, çatışmaların bir an önce sona ermesinin bölge ve dünya barışı adına önemli olduğunu, Gazze’ye insani yardımların ulaştırılması için Türkiye’nin yoğun çaba sarf ettiğini, gerilimi artırıcı adımlardan uzak durulması gerektiğini ve İsrail-Filistin meselesinde karşılıklı atılacak müspet adımların kalıcı çözümü beraberinde getirebileceğini ifade etti.

TikTok: Hamas-İsrail savaşıyla ilgili 500 bin video sildik 8 bin canlı yayın kapattık

Sosyal paylaşım sitesi TikTok, 7 Ekim’de başlayan Hamas-İsrail savaşıyla ilgili binlerce videoyu yayından kaldırdığını açıkladı.

Moderasyon ekiplerini güçlendirdiğini kaydeden TikTok, yaptığı açıklamada ‘kurallarını ihlal eden’ video ve canlı yayınlara ilişkin verileri paylaştı.

TikTok, AB’nin yasa dışı içeriklerle mücadele etme yükümlülüğünü hatırlatan uyarısından sonra İsrail-Hamas çatışmasıyla bağlantılı 500 binden fazla videoyu sildiğini ve 8 binden canlı yayını kapattığını duyurdu.

İsrail saldırıları sonucu 11 gazeteci öldü, 20 gazeteci de yaralandı

Filistinli Gazeteciler Sendikası, İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim’de başlayan savaşta Gazze Şeridi’nde 11 gazetecinin öldürüldüğünü duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da bulunan sendikadan pazartesi günü yapılan açıklamada, 10 gündür devam eden savaşta hayatını kaybeden basın mensuplarıyla ilgili bilgiler paylaşıldı. 

Sendika ‘İsrail saldırganlığı sonucu’ 11 gazetecinin öldürüldüğünü, 20 basın mensubunun da yaralandığını açıkladı.  

Savaşta İsrail’de 1400 kişi, Gazze’de 2 bin 750 Filistinli hayatını kaybetti.   

İsrail: Gazze’de 199 İsrailli rehine bulunuyor

Hamas’ın 10 gün önce başlattığı beklenmedik saldırıda 199 kişiyi rehine aldığı açıklandı. 7 Ekim’de başlayan savaşta ölen İsrailli asker sayısı ise 258 oldu.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, daha önce 155 olduğu belirtilen kaçırılan kişi sayısının 199 olduğunu duyurdu. 

Ordu Sözcüsü, rehine alınan kişilerin ailelerinin bilgilendirildiğini kaydetti. Sözcü Hagari, açıklanan rakama yabancıların dahil olup olmadığı veya hangi örgüt tarafından kaçırıldıkları hakkında detay paylaşmadı. 

Ancak kaçırılan kişilerin büyük çoğunluğunun Gazze’de yönetimi elinden bulunduran Hamas’ın elinde olduğu sanılıyor. 

İsrail’den ‘Hamas’la ateşkes yok’ açıklaması

İsrail, Hamas’la onuncu günde devam eden savaşta ateşkes anlaşması yapılmadığını duyurdu. 

İsrail Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Hamas’la ‘bu aşamada henüz bir ateşkes anlaşması’ yapılmadı. 

Kısa süreli ateşkes için anlaşıldığı yolunda çıkan haberlerin ardından yapılan kısa açıklamada iddialar yalanladı. 

Açıklamada, “Yabancıların çıkışı karşılığında ateşkes ve Gazze’ye insani yardım girişi yok” ifadeleri yer aldı.

(euronews)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir